Részletes programunk:
09.27.
18:00 Táncgála-Nagyszínpad
Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Gyakorló Iskola-Alapfokú Művészeti Iskola növendékei
Csillag Táncstúdió Növendékei
Pódium Tánciskola növendékei
Dance Lit Hop-hop tánciskola növendékei
Lajtha László Néptáncegyüttes
Szederinda Néptáncegyüttes
A Magyar Táncművészeti Egyetem növendékei
Jegyár: 4000 Ft
20:30 Nagyvárad Táncegyüttes: A Schmürz –Stúdiószínpad
Boris Vian Birodalomépítők, avagy A Schmürz című drámája alapján
Fizikai színházi őrület
Mindannyiunkban ott lapul egy alteregó, aki megszemélyesíti elnyomott vágyainkat, tetteinket, amelyekre nem vagyunk büszkék, de elfojtott lelkiismeretünket is. Ez a valami mindig ott van velünk, még azelőtt is, hogy mi megélnénk, átélnénk egy-egy pillanatot. Ez a valami – vagy inkább valaki – ő, a Schmürz.
Adott egy hétköznapi család. Menekülnek. Átlagemberek, kispolgárok, akik folyamatosan elmennek egymás mellett, mintha saját életükkel párhuzamosan léteznének. Félve menekülnek egy bizonyos hang elől, miközben a Schmürz mindig ott van velük. Ő nem menekül, csak van, létezik egy térben a családdal, és minden fájdalmat, terrort, megaláztatást kibír. A család menekülési kísérletei szoros összefüggésben vannak a Schmürz jelenlétével.
Az előadás egy eszeveszett hajsza, melyben szereplőink a túlélés reményében egy jobb élet felé rohannak.
Boris Vian drámáját feldolgozva, a fizikai színház eszközeivel élve, a társulat egy olyan kiüresedett világrend felmutatására törekszik, mely a testi fájdalmak és kínok megélésével kíván egyfajta megtisztulás-élményt nyújtani a rituálé résztvevőinek.
Szereplők:
Apa: Barabás Hunor, Anya: Kerekes Dalma–Gabriella, Kislány: Barkóczi Réka, Szobalány: Krupár Luc, Schmürz: Törteli Nadin
Rendező-koreográfus: Györfi Csaba
Díszlettervező: Cristina Breteanu, Dramaturg: Czvikker Katalin, Jelmeztervező: Cristina Breteanu, Zeneszerző: Boros Csaba
09.28.
15:00 INVERSEDANCE
Fodor Zoltán Társulat: Rumini – Nagyszínpad
Gyermek táncjáték egy felvonásban
Mindenki a fedélzetre! Napkeltekor útnak indul a Szélkirálynő. Az úticél Pelevár, a világ legnagyobb kikötője. Mint a hajó kapitánya várom lelkes, vidám, szorgos és eszes matrózok jelentkezését! Utunk nem lesz veszélytelen, át kell kelnünk a Ragacs-tengeren és talán a Sárkány-szorost sem tudjuk kikerülni, küldetésünk azonban fontos! Ne késlekedj hát, tarts velem a Szélkirálynő fedélzetén egy nem mindennapi utazásra!
Bojtos Benedek kapitány
Rumini, a bátor és talpraesett kisegér kalandos története sokak szívébe belopta magát az elmúlt években. Berg Judit méltán népszerű regénysorozata első kötetének karakterei elevenednek meg társulatunk legújabb, interaktív gyermekprodukciójában. Testet ölt a fantázia, hogy keresztül repítsen Rumini kalandos utazásán megküzdve megannyi veszéllyel, szárazföldön innen és a határtalan tengeren túl.
Koreográfia: Balkányi Kitty, Fodor Zoltán, valamint az Inversedance Társulat művészei
Író: Berg Judit, Zene: Gergely Attila montázs, Fényterv: Fodor Zoltán, Jelmezterv: Veréb Diána, Díszletterv: Rákay Tamás, Videó: Dinea László
Időtartam: 65 perc, Ajánlott életkor: 4-99
Előadja: az INVERSEDANCE | Fodor Zoltán Társulat és meghívott vendégei
Létrejött Balatonföldvár Város Önkormányzata, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Nemzeti Kulturális Alap, valamint az Előadó és Alkotóművészetért Alapítvány támogatásával.
Az előadás az Inversedance Társulat és a Nemzeti Táncszínház koprodukciójában valósult meg.
19:30 IZP est Balkányi Kitty: Bezzeg az én anyám – Imre Zoltán Program Támogatásával -Stúdószínpad
táncszínházi előadás
Talán mindenkit foglalkoztat a kérdés, hogy mitől, hogyan váltunk olyan emberré, amilyenek most vagyunk. Miért reagálunk úgy dolgokra, helyzetekre, ahogy éppen reagálunk? Mi határozza meg gondolkodásunkat, mindennapi cselekedeteinket, rutinunkat.
Amit biztosan tudunk, hogy legelső élményünk, kapcsolatunk az édesanyánk. Az anyaméhben érzékeljük őt, félelmeit, érzéseit, már ezekkel a tapasztalatokkal születünk meg, és ahogy fejlődünk egyre több és több rakódik ránk másokból. A kérdés tehát, hogy, ebben a nagy kavalkádban hol kezdődök Én. Amíg ezt az Én-t nem találjuk, nem is tudjuk tudatosan irányítani az életünket, mások mögé bújunk, mások által akarunk kiteljesedni.
A szeretet mögé rejtett elnyomás sokszor generációról generációra öröklődik, és észre sem vesszük, mikor válunk elnyomottból elnyomóvá.”
Alkotói és előadói stáb:
Koreográfia: Balkányi Kitty
Előadják: Az Inversedance Társulat táncművészei és vendégei – Bódi Bianka, Dowidat Sára, Ferencz Vivien, Ivanov Gábor, Petrőcz Cintia, Stáry Katalin
Az előadás mentora: Fodor Zoltán
Zene: Gergely Attila
Fény: Fodor Zoltán
Tóth Laura: Follia –Imre Zoltán Program Támogatásával –Stúdószínpad
A Follia annyit tesz: őrület. A négy táncosra készült koreográfia a nőiségről, a külvilág és a belső megélések konfliktusáról beszél. Amikor mindenki úgy csinál, mintha minden rendben lenne, hogy lehet, hogy neked mégis fáj?
Ki vagy te ebben a rendszerben? Meddig hagyod, hogy elnyomjon?
Őrjítő, mikor nem tudjuk hol van az igazság. Vajon ő passzív agresszív, vagy te vagy a paranoiás? Nem tudod, hogy monoton vagy biztonságos, hálátlan vagy jogos, szorgalmas vagy kihasznált. Közben a környezetünk sem hagy nyugodni, követeli tőlünk az általa képviselt normát.
Mégis hogyan lehet feldolgozni az ebből fakadó szorongást?
Talán ha kicsit megőrülünk: némi énekkel, nyelvtörővel és tánccal.
Alkotó, koreográfus: Tóth Laura
Alkotók, táncművészek: Baumgartner Krisztina, Békési-Szombati Anett /Tóth Laura, Mangi Kornélia, Szilvási Anna
Zene: Matisz Flóra Lili, Fény: Dézsi Kata, Jelmez: Henez Mariann
Az előadás a Nemzeti Kulturális Alap Imre Zoltán Programjának támogatásával jött létre. További támogatók: Trafó Kortárs Művészetek Háza, SÍN Kulturális Központ, Új Előadóművészeti Alapítvány
Előadás hossza: 45 perc
09.29.
19:30 Kulcsár Noémi Tellabor: Rómeó és Júlia –előcsarnok
Két veronai család, két tiszta szívű fiatal, és egyetlen világraszóló szerelem. Shakespeare remekművében régi sérelmek és meg nem értett érzelmek hálójában találja magát két szerelmes, akik bármit megtennének, hogy egymáséi lehessenek – így hajlandóak lennének harcba szállni magával a sorssal is.
A Szentivánéji álom, a Sok hűhó semmiért és a VIHAR után ezzel újabb Shakespeare-klasszikust dolgoz fel az együttes, amely alapításának tizedik évfordulóját ünnepli 2022-ben.
Előadják a Kulcsár Noémi Tellabor táncosai
Dramaturg: Cseh Dávid, Látvány: Bati Nikolett
Koreográfus: Kulcsár Noémi, Harangozó-díjas
Időtartam:70 perc
GG Tánc Eger: Ahogy tetszik újratöltve – bemutató – Stúdiószínpad
Shakespeare egyik legismertebb vígjátékában egymás ellen fordulnak testvérek, fiatalok szerelmesek lesznek egymásba, nevetnek és sírnak, álalakba bújnak, elvesztik majd újra megtalálják egymást, és felbukkan egy szomorú bohóc is, akinek mindenkiről megvan a véleménye. Ezt a klasszikus történetet dolgozza fel a tánc nyelvén a Harangozó-díjas Kulcsár Noémi, aki sajátos groteszk és abszurd humorával keres mai megfelelőket Shakespeare különc figuráinak, miközben a GG Tánc Eger táncosainak segítségével színpadra állítja a klasszikus komédiát, amelyben „színház az egész világ!”
Táncolják a GG Tánc Eger táncművészei
Koreográfus: koreográfus: Kulcsár Noémi, Harangozó-díjas a Kulcsár Noémi-Tellabor vezetője
Dramaturg: Cseh Dávid, Jelmeztervező: Bati Nikolett, Díszlet/szcenika: Kulcsár Noémi és Csere Zoltán, Koreográfus-asszisztens: Emődi Attila
Időtartam:60 perc
09.30.
19:30 Bozsik Yvette Társulat: Lakodalom– Stúdiószínpad
A Lakodalom című darabot Bozsik Yvette nagyapja emlékére készítette 1996-ban a Közép-Európa Táncszínház felkérésére, most újragondolva, új jelmezekkel és díszlettel, felújított koreográfiával kerül bemutatásra, a 30 éves Bozsik Yvette Társulat ünnepi programsorozatának részeként a Nemzeti Táncszínházban. A darab szürreális családi kép egy falusi esküvőről. Két családot megismerve találkozhatunk szenvedéllyel, szerelemmel, féltékenységgel és előítéletekkel. A koreográfiában úgy keverednek a hagyományos néptánc elemei groteszk megjelenésben a modern tánc gesztusaival, ahogy Lajkó Félix zenéjében a népzene, a jazz és a modern zene. Bozsik Yvette az előadással emléket állít a gyermekkorának, és szeretett csodálatos nagyapjának, Cseh Istvánnak. A főszerepet a társulat alapító táncművésze, Vati Tamás alakítja.
Előadják: a Bozsik Yvette Társulat és vendégtáncosai
Zene: Lajkó Félix szerzeményei és hawaii dalok felhasználásával
Tér: Vati Tamás, Jelmez: Bozóki Mara eredeti jelmezei alapján Bati Nikoletta, Fény: Pető József, Próbavezető: Soós Erika, Vislóczki Szabolcs
Koreográfus: Bozsik Yvette
A Lakodalom felújításának támogatója: NKA, EMET
M Stúdió(Marosvásárhely): Lift –Stúdiószínpad
A lift a legkisebb olyan tér, ahol szorosan lehetünk egymás mellett anélkül, hogy kapcsolatba kerülnénk.
A lift mindig tart valahová. Mehet fölfelé, mehet lefelé, de ha egyszercsak ELAKAD, akkor bármi megtörténhet.
Előadók: Deák Zoltán, Szekrényes László / Balázs Judith, Veres Nagy Attila
Koreográfia: Fehér Ferenc
Zene: Fehér Ferenc
Az előadás létrejöttét támogatta: Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala, Bethlen Gábor Alap
Előadás időtartama: 40 perc. Korhatár: 10+
10.01.
11:00 Bozsik Yvette Társulat: Négy évszak – Stúdiószínpad
0-4 éveseknek. (25 perc)
A gyerekek felismerhetik az évszakok színeit, hangjait, fényeit, jellemző állatait és növényeit, egy-egy évszak hangulatát egy kislány élményein keresztül. A modern tánc és zene elemeiből egy, a négy évszakon átívelő eseménysort alkot az előadás, amelyben groteszk, de ugyanakkor lírai vizuális elemek ötvöződnek, a megcélzott korosztály speciális igényeihez igazítva. Az előadás díszlete, kellékei, jelmezei puhák és barátságosak, a kicsik az előadás után bemehetnek a térbe, megismerhetik, megtapogathatják a kellékeket.
Táncolják: Fülöp Tímea, Hasznos Dóra, Gombai Szabolcs
Díszlet: Juristovszky Sosa, Vati Tamás, Jelmez: Nagy Fruzsina
Koreográfus-rendező: Bozsik Yvette
19:30 Lakatos János: Táncoló képkockák filmvetítés –Stúdiószínpad
A Táncoló filmkockák népszerű előadás-sorozat első részében visszautazunk egészen a kezdetekig, az elektromosság és a modern táncművészet első úttörőihez. Megismerkedünk a mozi elődjeivel és az első filmen rögzített tánclépésekkel. Bemutatkozik pár hihetetlen táncstílus, mint az “APACS TÁNC” vagy a “LINDY HOP”. Fedezzük fel együtt a zseni Charlie Chaplin táncos tehetségét, és az MGM musical gépezet korszakalkotó művészeit! Fotóritkaságok, felejthetetlen filmrészletek, meglepő történetek másfél órában!
Előadó: Lakatos János nívódíjas koreográfus
Időtartam:110 perc
Duna Táncműhely: Tájképek
Az alkotók olyan kiemelkedő koreográfusok munkáiból inspirálódtak, mint Pina Bausch és Jiří Kylián, akik sokat tapasztalt, már nem aktív táncművészekkel készítettek darabokat, hiszen rájöttek arra, milyen mély kifejezőképesség rejlik az öregedő testben. A Duna Táncműhely új bemutatója szintén azt kívánja igazolni, hogy a táncos létnek nem feltétele a fiatalság.
Az előadásban való közreműködésre a tánc legkülönbözőbb területéről érkező művészeket kértünk fel, hiszen a más-más műfajban hosszú éveken keresztül alkotó táncosok teste más-más tájképet fest meg.
Előadók: Bonifert Katalin, Lőrinc Katalin, Ertl Péter, Kakuk Pál, Katona Gábor
Zeneszerző: ifj. Csoóri Sándor Sündi, Jelmez-díszlet: JuZso, Fény- és videóterv: Lendvai Károly, Produkciós vezető: Nánay Fanni
Koreográfus-rendező: Juhász Zsolt
Támogatók: Nemzeti Kulturális Alap, Emberi Erőforrások Minisztériuma, Magyar Művészeti Akadémia, Kós Károly Műveődési Ház és Könyvtár